Home / 0580_s23_qp_31.pdf

Question1

1(a): C1.1
1(b): C1.3
1(c): C1.4
1(d): C1.7
1(e): C1.6
1(f)(i): C1.6
1(f)(ii): C1.6
1(g): C1.1
1(h)(i): C1.1
1(h)(ii): C1.1

(a) Write the number forty thousand and thirty-three in figures. 

(b) Find the value of $\sqrt[3]{729}.$ 

(c) Find the reciprocal of $\frac{7}{9}$ .
Give your answer as a decimal, correct to 3 decimal places. 

(d) Find the value of $6^{5}\div3^{4}$

(e) Work out $(-9)\times(-7)\div(-3)$

(f) Work out.

(i) $11+9\times5-4$ 

(ii) $(11+9)\times5-4$ 

(g) -0.67     $\sqrt{123}$    $\sqrt{49}$    5/9     3.142 

From this list, write down an irrational number. 

(h) (i) Find the lowest common multiple (LCM) of 24 and 104. 

(ii) Find the highest common factor (HCF) of 24 and 104. 

▶️Answer/Explanation

<p(a) 40033
(b) 9
(c) 1.286 cao
(d) 96
(e) -21
(f)(i) 52
(f)(ii) 96
(g) √123
(h)(i) 312
(h)(ii) 8

Detailed Solutions

(a)
“Forty thousand” 40,000.
“Thirty-three” 33.

simply add the two parts
$
40,000 + 33 = 40,033
$

(b)
$
\sqrt[3]{729}
$
$
9^3 = 9 \times 9 \times 9 = 729
$
$
\sqrt[3]{729} = 9
$

(c)
The reciprocal of \(\frac{7}{9}\)
$
\frac{9}{7}
$
$
\frac{9}{7} = 1.2857142857 \dots
$
$
1.286
$

(d)
$
6^5 = 7776, \quad 3^4 = 81
$
$
7776 \div 81 = 96
$

(e)
$
(-9) \times (-7) = 63
$
$
63 \div (-3) = -21
$

(f)(i)
\(11 + 9 \times 5 – 4\):
Using BODMAS (multiplication first)
$
11 + (9 \times 5) – 4 = 11 + 45 – 4 = 52
$

(f)(ii)
\((11 + 9) \times 5 – 4\):
$
(11 + 9) = 20
$
$
20 \times 5 = 100
$
$
100 – 4 = 96
$

(g)
$
-0.67, \quad \sqrt{123}, \quad \sqrt{49}, \quad \frac{5}{9}, \quad 3.142
$
\(\sqrt{123}\) is irrational because 123 is not a perfect square.
\(\sqrt{49} = 7\) (rational)
\(-0.67\) (rational)
\(5/9\) (rational)
\(3.142\) (approximation of \(\pi\), but not exactly \(\pi\), so it’s rational in this form)

(h)(i)
Prime factorization
$
24 = 2^3 \times 3, \quad 104 = 2^3 \times 13
$
$
\text{LCM} = 2^3 \times 3 \times 13 = 312
$

(h)(ii)
$
24 = 2^3 \times 3, \quad 104 = 2^3 \times 13
$
$
\text{HCF} = 2^3 = 8
$
$
\text{LCM} = 312, \quad \text{HCF} = 8
$

Question2

2(a): C4.1
2(b)(i): C7.1
2(b)(ii): C7.1
2(c)(i): C7.1
2(c)(ii): C7.1

(a) Complete this statement.

The mathematical name of any polygon with 4 sides is a _______________. 

(b) Three of these shapes are shown on the grid. 

(b) Describe fully the single transformation that maps

(i) the shaded shape onto shape A

(ii) the shaded shape onto shape B. 

(c) On the grid, draw the image of

(i) the shaded shape after a translation by the vector $\binom{9}{-6}$ 

(ii) the shaded shape after a reflection in the line $y=-1$. 

▶️Answer/Explanation

<p(a) Quadrilateral
(b)(i) Rotation
90° clockwise oe
(centre) (0, 0) oe
(b)(ii) Enlargement
(scale factor) ½ oe
(centre) (7, -8) oe
(c)(i) Correct translation
(4, 0), (7, -2), (7, -5), (3, -4)
(c)(ii) Correct reflection
(-2, -3), (-2, -6), (-5, -8), (-6, -4)

Detailed Solution

(a) The mathematical name of any polygon with 4 sides is a quadrilateral.

(b) (i)
The transformation is rotation.
The shapes appear to be rotated 90° clockwise.
The center of rotation is (0,0) (the origin).

(ii)

Enlargement , scale factor $\frac{2}{4}$
centre (7, -8)

(c) (i)
Each vertex of the shaded shape \((-6, 2), (-5,6), (-2,4), (-2,1)\)
Adding 9 to the x-coordinates
Subtracting 6 from the y-coordinates
New coordinates:
\((-6+9, 2-6) = (3, -4)\)
\((-5+9, 6-6) = (4, 0)\)
\((-2+9, 4-6) = (7, -2)\)
\((-2+9, 1-6) = (7, -5)\)

(ii)
Distance of the point above \(y=-1\) is the same as below after reflection.

New coordinates
 (-6, -2) → (-6, -4)
(-5, 6) → (-5, -8)
 (-2, 4) → (-2, -6)
 (-2, 1) → (-2, -3)

Question3

3(a): C9.4
3(b): C9.3
3(c): C9.3
3(d): C9.3
3(e): C9.4
3(f): C1.13

These are the test scores of 16 students. 

 

(b) Find the mode. 

(c) Find the median. 

(d) Find the range. 

(e) Complete the bar chart for the test scores of the 16 students.

(f) Work out the percentage of students with a test score of 40 or more. 

▶️Answer/Explanation

<p(a)

(b) 41

(c) 33

(d) 36

(e) Correct bar chart

(f) 25

Detailed Solution

(a) test scores in ascending order

$
9, 15, 18, 20, 23, 26, 31, 32, 34, 36, 37, 39, 40, 41, 45, 46
$

(b)
The mode is the number that appears most frequently.

$
9, 15, 18, 20, 23, 26, 31, 32, 34, 36, 37, 39, 40, 41, 41, 45
$

41 is repeated,
mode=41

(c)

The median is the middle value of an ordered data set.
there are 16 numbers, we take the average of the 8th and 9th values:
$
\text{Median} = \frac{32 + 34}{2} = \frac{66}{2} = 33
$

(d)
$
\text{Range} = \text{Highest Score} – \text{Lowest Score}
$
$
= 45 – 9 = 36
$

(e)

 

(f)
From ordered list, the scores 40 or more
$
40, 41, 45, 46
$
4 students
$
\left( \frac{4}{16} \right) \times 100 = 25\%
$

Question4

4(a)(i): C4.1
4(a)(ii): C5.4
4(a)(iii): C4.1
4(a)(iv): C4.1
4(b): C5.4

(a) The diagram shows the net of a solid on a 1 cm$^2$ grid. 

 

 (i) When the net is folded to make the solid, point C will join with point A.

Write down which other point will join with point A. 

(ii) Calculate the total surface area of the solid.

(iii) Complete this statement.

The solid is a _____________ with the cross-section in the shape of a _____________. 

(iv) Draw a sketch of the solid. 

(b) The diagram shows a cuboid. The volume of the cuboid is 540 cm³. Calculate the value of x. 

▶️Answer/Explanation

<p(a)(i) G
(a)(ii) 180
(a)(iii) Prism trapezium
(a)(iv) A recognisable attempt at a prism with trapezium cross section
(b) 15

Detailed Solution

(a)(i)

(a)(ii)

One black rectangle (ANGH):
 Dimensions: 6 cm × 22 cm
Area = length × width = \(6 \times 22 = 132 \, \text{cm}^2\)

Two red rectangles:
 Each with dimensions 4 cm × 3 cm
 Area of one = \(4 \times 3 = 12 \, \text{cm}^2\)
 Total area = \(2 \times 12 = 24 \, \text{cm}^2\)

Four right-angled triangles:
 Each with base = 4 cm and height = 3 cm
 Area of one = \(\frac{1}{2} \times 4 \times 3 = 6 \, \text{cm}^2\)
 Total area = \(4 \times 6 = 24 \, \text{cm}^2\)

$
\text{Total Area} = \text{Black Rectangle} + \text{Red Rectangles} + \text{Triangles}
$
$
= 132 + 24 + 24 = \rm{180 \, \text{cm}^2}
$

(a)(iii)

The solid is a _ prism___ with the cross-section in the shape of a __ trapezium____. 

(a)(iv)

(b)
$
\text{Volume} = \text{Length} \times \text{Width} \times \text{Height}
$

Width = 6 cm
Height = 6 cm
Volume = 540 cm³

$
540 = x \times 6 \times 6
$
$
540 = x \times 36
$
$
x = \frac{540}{36} = 15
$

 length of the cuboid is
$
{15} \text{ cm}
$

Question5

5(a): C1.4
5(b)(i)(a): C1.11
5(b)(i)(b): C1.11
5(b)(ii): C1.6
5(c): C1.16
5(d): C1.13

Antonio buys a restaurant for $\$ 240000$. This is 5/8 of the amount he has available to spend. 

(a) Show that he has $\$144000$ left after buying the restaurant.

(b) Some of the $\$144000$ is spent on expenses. Expenses are wages, equipment, and supplies in the ratio wages : equipment : supplies = 9 : 5 : 8. The amount spent on wages is $\$ 45,000$. 

(i) Find the amount spent on

(a) equipment

(b) supplies.

(ii) Work out the amount Antonio has left now. 

(c) Antonio borrows $\$ 25400$ for 6 years at a rate of 5% per year simple interest. Calculate the total amount he repays at the end of the 6 years. 

(d) In one week, the number of customers in the restaurant was 560. In the next week, the number of customers in the restaurant was 656. Calculate the percentage increase.

▶️Answer/Explanation

<p(a) 240000 ÷ 5 × 8 – 240000 or 240000 × 3/5
(b)(i)(a) 25000
(b)(i)(b) 40000
(b)(ii) 34000
(c) 33020
(d) 17.1 or 17.1[4…]

Detailed Solution 

(a)
Let Antonio’s total amount be \( x \).
\( \frac{5}{8} \) of his total amount equals \$240,000,
$
\frac{5}{8} x = 240000
$
$
x = 240000 \times \frac{8}{5}
$
$
x = 384000
$
$
\text{Remaining Money} = 384000 – 240000 = 144000
$

Thus, Antonio has $\$144,000$ left.

(b)
The total ratio of wages, equipment, and supplies

$
9 + 5 + 8 = 22 \text{ parts}
$

The amount spent on wages is \$45,000, which corresponds to 9 parts.

$
1 \text{ part} = \frac{45000}{9} = 5000
$

Equipment (5 parts)

$
5 \times 5000 = 25000
$

Supplies(8 parts)

$
8 \times 5000 = 40000
$

(b)(ii) 
Antonio originally had $\$144,000.$
After spending money on wages, equipment, and supplies:

$
45000 + 25000 + 40000 = 110000
$
$
144000 – 110000 = 34000
$

Thus, Antonio has $\$34,000$ left.

(c)
Antonio borrows $\$25,400$ at an interest rate of 5% per year for 6 years.
simple interest

$
I = P \times r \times t
$

\( P = 25400 \) (principal amount)
\( r = 5\% = \frac{5}{100} = 0.05 \) (interest rate)
\( t = 6 \) (time in years)
$
I = 25400 \times 0.05 \times 6
$
$
I = 7620
$
$
\text{Total Repayment} = \text{Principal} + \text{Interest}
$
$
= 25400 + 7620 = 33020
$

Thus, the total amount Antonio repays is $\$33,020$.

(d)
The number of customers increased from 560 to 656.
$
\text{Increase} = 656 – 560 = 96
$
$
\text{Percentage Increase} = \left( \frac{\text{Increase}}{\text{Original Number}} \right) \times 100
$
$
= \left( \frac{96}{560} \right) \times 100
$
$
\text{Percentage Increase} = \left( \frac{96}{560} \right) \times 100
$
$
= \left( 0.1714 \right) \times 100
$
$
= 17.14\%
$

Question6

6(a): C2.10
6(b): C2.10
6(c): C2.10
6(d)(i): C3.5
6(d)(ii): C3.2
6(e): C2.5

(a) Complete the table of values for y = x² + 5x – 3. 

(b) On the grid, draw the graph of y = x² + 5x – 3 for -2 ≤ x ≤ 5. 

(c) Write down the equation of the line of symmetry of the graph. 

(d) (i) Complete the table of values for y = 2x + 1. 

 

(ii) On the grid, draw the graph of y = 2x + 1 for -2 ≤ x ≤ 5. 

(e) Write down the coordinates of the two points where the two graphs intersect. 

▶️Answer/Explanation

<p(a) -5 5 7 5 1
(b) Correct and accurate curve
(c) x = 1.5 oe
(d)(i) -1 1 5
(d)(ii) Correct ruled line
(e) (-1.7 to -1.4, -2.4 to -1.8)
(2.4 to 2.7, 5.8 to 6.4)

Detailed Solution

(a)
$
y = x^2 + 5x – 3
$

For \( x = -2 \)
$
y = (-2)^2 + 5(-2) – 3
$
$
= 4 – 10 – 3 = -9
$

For \( x = 0 \)
$
y = (0)^2 + 5(0) – 3 = -3
$

For \( x = 1 \)
$
y = (1)^2 + 5(1) – 3
$
$
= 1 + 5 – 3 = 3
$

For \( x = 3 \)
$
y = (3)^2 + 5(3) – 3
$
$
= 9 + 15 – 3 = 21
$

For \( x = 4 \)
$
y = (4)^2 + 5(4) – 3
$
$
= 16 + 20 – 3 = 33
$

(b)

 

(c)
The axis of symmetry of a quadratic equation \( y = ax^2 + bx + c \)
$
x = \frac{-b}{2a}
$
\( y = x^2 + 5x – 3 \), \( a = 1 \) and \( b = 5 \):
$
x = \frac{-5}{2(1)} = \frac{-5}{2} = -2.5
$
$
x = -2.5
$

(d)(i)
\( y = 2x + 1 \)
For \( x = -1 \)
$
y = 2(-1) + 1 = -2 + 1 = -1
$

For \( x = 0 \)
$
y = 2(0) + 1 = 1
$

For \( x = 2 \)
$
y = 2(2) + 1 = 4 + 1 = 5
$

(d)(ii)

(e)


$
x^2 + 5x – 3 = 2x + 1
$
$
x^2 + 5x – 3 – 2x – 1 = 0
$
$
x^2 + 3x – 4 = 0
$
$
(x + 4)(x – 1) = 0
$
$
x + 4 = 0 \quad \Rightarrow \quad x = -4
$
$
x – 1 = 0 \quad \Rightarrow \quad x = 1
$
For \( x = -4 \)
$
y = 2(-4) + 1 = -8 + 1 = -7
$
For \( x = 1 \)
$
y = 2(1) + 1 = 2 + 1 = 3
$
$
(-4, -7) \quad \text{and} \quad (1,3)
$

Question7

7(a)(i)(a): C4.7
7(a)(i)(b): C4.7
7(a)(ii): C4.6
7(a)(iii): C4.7
7(a)(iv)(a): C4.7
7(a)(iv)(b): C4.7
7(a)(iv)(c): C4.7
7(b): C4.1
7(c): C4.6

(a) The diagram shows a circle, center O, with points B, D, and E on the circumference. AOEF is a straight line. The straight line AC touches the circle at B. 

(i) Write down the mathematical name for

(a) line BOD 

(b) line ABC. 

(ii) Write down the two geometrical reasons why angle AOB is 62°.

(iii) Give the geometrical reason why angle DOE is also 62°. 

(iv) (a) Find angle DEB.

(b) Find angle ODE.

(c) Find angle BEF. 

(b) Write down two geometrical properties that show that a polygon is regular. 

(c) Work out the interior angle of a regular 10-sided polygon.

▶️Answer/Explanation

<p(a)(i)(a) Diameter
(a)(i)(b) Tangent
(a)(ii) Angle between tangent and radius = 90
Angles in a triangle add to 180
(a)(iii) Opposite angles are equal
(a)(iv)(a) 90
(a)(iv)(b) 59
(a)(iv)(c) 149
(b) Equal sides
Equal angles
(c) 144

Detailed Solution 

(a) (i)
(a) Line BOD: This is a diameter because it passes through the center O and touches two points on the circumference (B and D).
(b) Line ABC: This is a tangent because it touches the circle at only one point (B) and does not enter the circle.

(ii)

1. The angle between a tangent and the radius at the point of contact is always 90°
The line AC is a tangent to the circle at B.
The radius OB meets the tangent at B, 
$
\angle OBA = 90^\circ
$

2. The sum of the angles in a triangle is 180°
 In triangle AOB, 
$
\angle OAB = 28^\circ, \quad \angle OBA = 90^\circ
$
 the sum of angles in a triangle
$
\angle AOB = 180^\circ – 90^\circ – 28^\circ = 62^\circ
$

(iii)

Opposite Angles
$
\angle DOE = \angle AOB = 62^\circ
$

(a)(iv)(a) If an angle subtended by a chord on the circumference of a circle is 90 degrees, then the chord is the circle’s diameter

(a)(iv)(b)

Triangle ODE is isosceles because OD and OE are radii of the circle,
$
\angle ODE = \angle OED
$
 The sum of angles in triangle ODE is 180°:
$
\angle DOE + \angle ODE + \angle OED = 180^\circ
$
$
62^\circ + \angle ODE + \angle ODE = 180^\circ
$
$
2 \times \angle ODE = 180^\circ – 62^\circ
$
$
2 \times \angle ODE = 118^\circ
$
$
\angle ODE = 59^\circ
$

(a)(iv)(c)

Angles on a straight line sum to 180°. Since ∠OEB and ∠BEF lie on line DF,
$
\angle OEB + \angle BEF = 180^\circ
$
∠OEB = 31°
$
31^\circ + \angle BEF = 180^\circ
$
$
\angle BEF = 180^\circ – 31^\circ = 149^\circ
$

(b) Two geometrical properties of a regular polygon
All sides are equal
All interior angles are equal

(c)
$
\text{Interior Angle} = \frac{(n-2) \times 180^\circ}{n}
$
For (\( n = 10 \))
$
\text{Interior Angle} = \frac{(10-2) \times 180}{10}
$
$
= \frac{8 \times 180}{10}
$
$
= \frac{1440}{10} = 144^\circ
$

Question8

8(a): C1.12
8(b)(i): C1.15
8(b)(ii): C1.15
8(c): C1.12
8(d): C1.12

Two friends, Diego and Javier, meet at a swimming pool. The travel graph shows Diego’s journey by bicycle from his home to the swimming pool. 

(a) Calculate Diego’s speed for his journey from his home to the swimming pool. Give your answer in kilometers per hour. 

(b) Diego stays at the swimming pool until 1220. 

(i) On the grid, draw the line representing the time he stays at the swimming pool. 

(ii) Work out how long, in hours and minutes, he is at the swimming pool. 

(c) Javier leaves his home 15 minutes later than Diego. He walks to the swimming pool at a constant speed of 6km/h. On the grid, show Javier’s journey from his home to the swimming pool.

(d) They both leave the swimming pool at 1220 and return to their own homes, each at a constant speed. Diego arrives home at 1245. Javier arrives home 5 minutes later than Diego. Complete the travel graph.

▶️Answer/Explanation

<p(a) 9
(b)(i) Ruled straight line from (1040, 6) to (1220, 6)
(b)(ii) 1 [h] 40 [min]
(c) Ruled straight line from (1015, 10) to (1055, 6)
(d) Ruled straight line from (their 1220, 6) to (1245, 0)
Ruled straight line from (their 1220, 6) to (1250, 10)

Detailed Solution

(a)


Diego starts his journey at 10:00.
He reaches the swimming pool at 10:40.
The distance to the swimming pool is 6 km.

$
\text{Speed} = \frac{\text{Distance}}{\text{Time}}
$

$
\text{Speed} = \frac{6 \text{ km}}{\frac{40}{60} \text{ hours}} = 9 \text{ km/h}
$
Diego’s speed is 9 km/h.

(b) (i)
A horizontal line should be drawn from (10:40, 6 km) to (12:20, 6 km).

  

(ii)
He arrives at 10:40 and leaves at 12:20.

$
12:20 – 10:40 = 1 \text{ hour } 40 \text{ minutes}
$

Diego stays at the swimming pool for 1 hour 40 minutes.

(c)


Javier leaves 15 minutes later than Diego, so he starts at 10:15.

\( \text{Time} = \frac{\text{Distance}}{\text{Speed}} \):
$
\text{Time} = \frac{10-6\text{ km}}{6 \text{ km/h}} = 0.6666 \text{ hour}\Rightarrow 40 \rm{min}
$
On the graph, a straight line from (10:15, 10 km) to (11:55, 6 km).

(d)
Diego leaves at 12:20 and arrives home at 12:45.
Time taken: \( 12:45 – 12:20 = 25 \) minutes
$
\text{Speed} = \frac{6 \text{ km}}{\frac{25}{60} \text{ hours}} = 14.4 \text{ km/h}
$
a straight line from (12:20, 6 km) to (12:45, 0 km).

Javier leaves at 12:20 and arrives home at 12:50.
Time taken: \( 12:50 – 12:20 = 30 \) minutes
$
\text{Speed} = \frac{10 – 6}{\frac{30}{60}} = \frac{4}{0.5} = 8 \text{ km/h}
$
a straight line from (12:20, 6 km) to (12:50, 10 km)

Question9

9(a): C8.1
9(b)(i): C8.3
9(b)(ii): C8.3

 

(a) Maria spins a fair 7-sided spinner numbered 1 to 7. Explain why the probability that the spinner lands on a prime number is 4/7. 

(b) Maria spins the spinner a 2nd time. 

(i) Complete the tree diagram. 

(ii) Work out the probability that the spinner lands on a prime number both times.

▶️Answer/Explanation

<p(a) Primes 2, 3, 5 and 7 and no others in the explanation
There are 7 possible outcomes oe
(b) correct tree diagram

(c) 16/49

Detailed Solution

(a)
Prime numbers are numbers greater than 1 that have exactly two factors 1 and itself.
From the numbers 1 to 7,
$
2, 3, 5, 7
$

So, there are 4 prime numbers
$
\frac{\text{Number of Prime Numbers}}{\text{Total Outcomes}} = \frac{4}{7}
$

(b) (i)

(b) (ii)
$
P(\text{Prime on first spin}) \times P(\text{Prime on second spin})
$
$
= \frac{4}{7} \times \frac{4}{7}
$
$
= \frac{16}{49}
$

Question10

10(a): C5.5
10(b): C6.1

The diagram shows a right-angled triangle, ABC, and a semicircle. The radius of the semicircle is 4.5 cm. AC = 8.9 cm and BC = 13.2 cm. 

(a) Calculate the shaded area. Give the units of your answer. 

(b) Calculate AB.

▶️Answer/Explanation

<p(a)26.9
(b) 15.9

(a)
The shaded area is the area of triangle ABC minus the area of the semicircle.

Base AC = 8.9 cm
Height BC = 13.2 cm

Area of a triangle
$
\text{Area} = \frac{1}{2} \times \text{Base} \times \text{Height}
$
$
= \frac{1}{2} \times 8.9 \times 13.2
$
Area of Triangle ABC = 58.74 cm²

Radius of the semicircle = 4.5 cm.
The area of a semicircle is:
$
\frac{1}{2} \pi r^2 = \frac{1}{2} \times \pi \times (4.5)^2
$
Area of the Semicircle = 31.81 cm² (rounded to 2 decimal places)

$
\text{Shaded Area} = \text{Area of Triangle ABC} – \text{Area of Semicircle}
$
Shaded Area = 26.93 cm² (rounded to 2 decimal places)

(b)
Pythagoras’ theorem
$
AB^2 = AC^2 + BC^2
$
$
AB^2 = (8.9)^2 + (13.2)^2
$
$
AB^2 = 79.21 + 174.24
$
$
AB^2 = 253.45
$
$
AB = \sqrt{253.45}
$
$
AB = \sqrt{253.45} \approx 15.92 \text{ cm} \quad (\text{rounded to 2 decimal places})
$

Scroll to Top