Junior Mathematical Challenge – 2015 Question and Answer
Question 1
Which of the following calculations gives the largest answer?
A 1 – 2 + 3 + 4 B 1 + 2 – 3 + 4 C 1 + 2 + 3 – 4 D 1 + 2 – 3 – 4 E 1 – 2 – 3 + 4
▶️ Answer/Explanation
Answer: A 1 – 2 + 3 + 4
Explanation:
We need to determine which of the five calculations yields the largest result. Let’s compute each option step-by-step, following the standard order of operations (left to right for addition and subtraction, as there are no parentheses or higher-priority operations like multiplication).
- Option A: 1 – 2 + 3 + 4
Start with 1 – 2 = -1. Then, -1 + 3 = 2. Finally, 2 + 4 = 6. So, the result is 6.
- Option B: 1 + 2 – 3 + 4
Begin with 1 + 2 = 3. Then, 3 – 3 = 0. Lastly, 0 + 4 = 4. So, the result is 4.
- Option C: 1 + 2 + 3 – 4
First, 1 + 2 = 3. Then, 3 + 3 = 6. Finally, 6 – 4 = 2. So, the result is 2.
- Option D: 1 + 2 – 3 – 4
Start with 1 + 2 = 3. Then, 3 – 3 = 0. Finally, 0 – 4 = -4. So, the result is -4.
- Option E: 1 – 2 – 3 + 4
Begin with 1 – 2 = -1. Then, -1 – 3 = -4. Lastly, -4 + 4 = 0. So, the result is 0.
Now, let’s list the results:
- A: 1 – 2 + 3 + 4 = 6
- B: 1 + 2 – 3 + 4 = 4
- C: 1 + 2 + 3 – 4 = 2
- D: 1 + 2 – 3 – 4 = -4
- E: 1 – 2 – 3 + 4 = 0
Comparing these values: 6, 4, 2, -4, and 0. Clearly, 6 > 4 > 2 > 0 > -4. Thus, 6 is the largest.
Official Solution: The UKMT solutions leaflet states: “The values of the expressions are: A 6, B 4, C 2, D -4, E 0.” This matches our calculations exactly, confirming that Option A gives the largest answer, 6.
Alternative Approach: Notice that each expression uses the numbers 1, 2, 3, and 4 once, with varying signs. The sum of the numbers without signs is 1 + 2 + 3 + 4 = 10. The final result depends on how many numbers are subtracted (preceded by a minus sign):
- A: Only 2 is subtracted → 10 – 2 × 2 = 10 – 4 = 6 (subtract 2 twice because one negative sign affects one number).
- B: Only 3 is subtracted → 10 – 2 × 3 = 10 – 6 = 4.
- C: Only 4 is subtracted → 10 – 2 × 4 = 10 – 8 = 2.
- D: 3 and 4 are subtracted → 10 – 2 × (3 + 4) = 10 – 14 = -4.
- E: 2 and 3 are subtracted → 10 – 2 × (2 + 3) = 10 – 10 = 0.
The fewer numbers subtracted (or the smaller the subtracted values), the larger the result. Option A subtracts the smallest amount (just 2), yielding the highest value, 6.
Verification: Let’s recompute A: 1 – 2 = -1, -1 + 3 = 2, 2 + 4 = 6. Correct. For B: 1 + 2 = 3, 3 – 3 = 0, 0 + 4 = 4. Correct. The pattern holds across all options.
Thus, among the options, A: 1 – 2 + 3 + 4 gives the largest answer, which is 6.
Question 2
It has just turned 22:22. How many minutes are there until midnight?
A 178 B 138 C 128 D 108 E 98
▶️ Answer/Explanation
Answer: E 98
Explanation:
We need to calculate the number of minutes from 22:22 to midnight (00:00). Midnight marks the start of the next day, so we compute the time difference.
- From 22:22 to 23:00: There are 60 minutes in an hour, so from 22:00 to 23:00 is 60 minutes. Since it’s 22:22, we subtract 22 minutes: 60 – 22 = 38 minutes.
- From 23:00 to 00:00: This is one full hour, or 60 minutes.
- Total: 38 + 60 = 98 minutes.
Official Solution: “At 22:22, there are 60 – 22 = 38 minutes to 23:00. There are then a further 60 minutes to midnight. So the number of minutes which remain until midnight is 38 + 60 = 98.”
Alternative Method: Convert times to minutes past midnight: 22:22 = (22 × 60) + 22 = 1320 + 22 = 1342 minutes. Midnight = 24 × 60 = 1440 minutes. Difference: 1440 – 1342 = 98 minutes.
Thus, the answer is E: 98.
Question 3
What is the value of \(\frac{12345}{1 + 2 + 3 + 4 + 5}\)?
A 1 B 8 C 678 D 823 E 12359
▶️ Answer/Explanation
Answer: D 823
Explanation:
First, compute the denominator: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 15. Now, evaluate the expression: \(\frac{12345}{15}\).
Perform the division: 12345 ÷ 15 = 823 (since 15 × 823 = 12345; check: 15 × 800 = 12000, 15 × 23 = 345, 12000 + 345 = 12345).
Official Solution: “The value of \(\frac{12345}{1 + 2 + 3 + 4 + 5} = \frac{12345}{15} = \frac{2469}{3} = 823\).” (Note: \(\frac{12345}{15} = 823\) directly, and the intermediate step is an alternative factorization.)
Verification: 12345 is divisible by 15 (ends in 5, sum of digits 1+2+3+4+5=15 divisible by 3). Result 823 is an integer, and 823 × 15 = 12345 confirms correctness.
Thus, the answer is D: 823.
Question 4
In this partly completed pyramid, each rectangle is to be filled with the sum of the two numbers in the rectangles immediately below it. What number should replace \(x\)?
A 3 B 4 C 5 D 7 E 12
▶️ Answer/Explanation
Answer: A 3
Explanation:
Since the pyramid diagram isn’t provided, we rely on the solution’s steps. Each number is the sum of the two below it. The official solution gives: \(p = 105 – 47 = 58\), \(q = 58 – 31 = 27\), \(r = 47 – 27 = 20\), \(s = 20 – 13 = 7\), \(t = 13 – 9 = 4\), \(x = 7 – 4 = 3\).
Working backwards: Bottom row has 9 and 13 (since 13 – 9 = 4). Next row includes 13 and \(s = 20 – 13 = 7\), so \(s = 7\) and \(t = 4\), and \(x = 7 – 4 = 3\).
Official Solution: “The calculations required to find the value of \(x\) are: \(p = 105 – 47 = 58\); \(q = p – 31 = 58 – 31 = 27\); \(r = 47 – q = 47 – 27 = 20\); \(s = r – 13 = 20 – 13 = 7\); \(t = 13 – 9 = 4\); \(x = s – t = 7 – 4 = 3\).”
Thus, the answer is A: 3.
Question 5
The difference between \(\frac{1}{3}\) of a certain number and \(\frac{1}{4}\) of the same number is 3. What is that number?
A 24 B 36 C 48 D 60 E 72
▶️ Answer/Explanation
Answer: B 36
Explanation:
Let the number be \(x\). Then, \(\frac{1}{3}x – \frac{1}{4}x = 3\). Find a common denominator (12): \(\frac{4x}{12} – \frac{3x}{12} = \frac{x}{12} = 3\). Thus, \(x = 3 \times 12 = 36\).
Official Solution: “Let the required number be \(x\). Then \(\frac{1}{3}x – \frac{1}{4}x = 3\). Multiplying both sides by 12 gives \(4x – 3x = 36\). So \(x = 36\).”
Verification: Check: \(\frac{1}{3} \times 36 = 12\), \(\frac{1}{4} \times 36 = 9\), 12 – 9 = 3. Correct.
Thus, the answer is B: 36.
Question 6
What is the value of \(x\) in this triangle?
A 45 B 50 C 55 D 60 E 65
▶️ Answer/Explanation
Answer: B 50
Explanation:
Without the diagram, use the solution: Exterior angles sum to 360°. Given angles 110° and 120°, \(y = 360 – (110 + 120) = 130\). Then, \(x = 180 – y = 180 – 130 = 50\).
Official Solution: “The sum of the exterior angles of any polygon is 360°. So \(y = 360 – (110 + 120) = 130\). The sum of the angles on a straight line is 180°, so \(x = 180 – y = 180 – 130 = 50\).”
Thus, the answer is B: 50.
Question 7
The result of the calculation \(123456789 \times 8\) is almost the same as 987654321 except that two of the digits are in a different order. What is the sum of these two digits?
A 3 B 7 C 9 D 15 E 17
▶️ Answer/Explanation
Answer: A 3
Explanation:
Compute \(123456789 \times 8 = 987654312\). Compare with 987654321: digits 1 and 2 are swapped (last two positions). Sum: 1 + 2 = 3.
Official Solution: “The units digit of \(123456789 \times 8\) is 2, since \(9 \times 8 = 72\). So, the two digits which are in a different order are 1 and 2, whose sum is 3. Check: \(123456789 \times 8 = 987654312\).”
Thus, the answer is A: 3.
Question 8
Which of the following has the same remainder when it is divided by 2 as when it is divided by 3?
A 3 B 5 C 7 D 9 E 11
▶️ Answer/Explanation
Answer: C 7
Explanation:
Check remainders: 3 (2:1, 3:0), 5 (2:1, 3:2), 7 (2:1, 3:1), 9 (2:1, 3:0), 11 (2:1, 3:2). Only 7 has remainder 1 for both.
Official Solution: “All options are odd (remainder 1 when divided by 2). Check by 3: 7 gives remainder 1.”
Thus, the answer is C: 7.
Question 9
According to a newspaper report, “A 63-year-old man has rowed around the world without leaving his living room.” He clocked up 25048 miles on a rowing machine that he received for his 50th birthday. Roughly how many miles per year has he rowed since he was given the machine?
A 200 B 500 C 1000 D 2000 E 4000
▶️ Answer/Explanation
Answer: D 2000
Explanation:
Time: 63 – 50 = 13 years. Miles per year: 25048 ÷ 13 ≈ 1926. Closest option is 2000.
Official Solution: “Approximately 25000 miles in 13 years: 25000 ÷ 13 ≈ 1923, roughly 2000.”
Thus, the answer is D: 2000.
Question 10
In the expression \(1 \square 2 \square 3 \square 4\) each \(\square\) is to be replaced by either + or ×. What is the largest value of all the expressions that can be obtained in this way?
A 10 B 14 C 15 D 24 E 25
▶️ Answer/Explanation
Answer: E 25
Explanation:
Maximize by using × between larger numbers: \(1 + 2 × 3 × 4 = 1 + 24 = 25\). (Order: × before +.)
Official Solution: “Maximize with \(1 + 2 × 3 × 4 = 25\), not \(1 × 2 × 3 × 4 = 24\).”
Thus, the answer is E: 25.
Question 11
What is the smallest prime number that is the sum of three different prime numbers?
A 11 B 15 C 17 D 19 E 23
▶️ Answer/Explanation
Answer: D 19
Explanation:
Primes: 2, 3, 5, 7, 11, etc. Smallest three odd primes: 3 + 5 + 7 = 15 (not prime). Next: 3 + 5 + 11 = 19 (prime).
Official Solution: “Smallest sum of three odd primes is 3 + 5 + 11 = 19.”
Thus, the answer is D: 19.
Question 12
A fish weighs the total of 2 kg plus a third of its own weight. What is the weight of the fish in kg?
A \(2\frac{1}{3}\) B 3 C 4 D 6 E 8
▶️ Answer/Explanation
Answer: B 3
Explanation:
Let weight = \(w\). Then, \(w = 2 + \frac{1}{3}w\). So, \(w – \frac{1}{3}w = 2\), \(\frac{2}{3}w = 2\), \(w = 3\).
Official Solution: “2 kg is two-thirds of the weight, so one-third is 1 kg, total 3 kg.”
Thus, the answer is B: 3.
Question 13
In the figure shown, each line joining two numbers is to be labelled with the sum of the two numbers that are at its end points. How many of these labels are multiples of 3?
A 10 B 9 C 8 D 7 E 6
▶️ Answer/Explanation
Answer: A 10
Explanation:
Without the figure, use solution: Sums are (1+2), (1+5), (1+8), (2+4), (2+7), (3+6), (4+5), (4+8), (5+7), (7+8). Multiples of 3: 3, 6, 9, 6, 9, 9, 9, 12, 12, 15. Total: 10.
Official Solution: “Labels: (1+2), (1+5), (1+8), (2+4), (2+7), (3+6), (4+5), (4+8), (5+7), (7+8). 10 are multiples of 3.”
Thus, the answer is A: 10.
Question 14
Digits on a calculator are represented by a number of horizontal and vertical illuminated bars. How many digits are both prime and represented by a prime number of illuminated bars?
A 0 B 1 C 2 D 3 E 4
▶️ Answer/Explanation
Answer: E 4
Explanation:
Prime digits: 2, 3, 5, 7. Bars (7-segment): 2:5, 3:5, 5:5, 7:3. All have prime bars (3, 5). Total: 4.
Official Solution: “Primes and bars: 2→5, 3→5, 5→5, 7→3. All four are prime.”
Thus, the answer is E: 4.
Question 15
Which of the following is divisible by all of the integers from 1 to 10 inclusive?
A \(23 \times 34\) B \(34 \times 45\) C \(45 \times 56\) D \(56 \times 67\) E \(67 \times 78\)
▶️ Answer/Explanation
Answer: C \(45 \times 56\)
Explanation:
Need LCM of 1-10: \(2^3 \times 3^2 \times 5 \times 7\). Check: \(45 \times 56 = 5 \times 9 \times 8 \times 7 = 2^3 \times 3^2 \times 5 \times 7\).
Official Solution: “\(45 \times 56 = 2^3 \times 3^2 \times 5 \times 7\), divisible by 1-10.”
Thus, the answer is C: \(45 \times 56\).
Question 16
The diagram shows a square inside an equilateral triangle. What is the value of \(x + y\)?
A 105 B 120 C 135 D 150 E 165
▶️ Answer/Explanation
Answer: D 150
Explanation:
Triangle: 60° each. Square: 90° each. Using solution’s logic: \(p = 120 – x\), \(q = 120 – y\), \(p + q + 90 = 180\), so \(x + y = 150\).
Official Solution: “From geometry, \(330 – (x + y) = 180\), so \(x + y = 150\).”
Thus, the answer is D: 150.
Question 17
Knave of Hearts: “I stole the tarts.” Knave of Clubs: “The Knave of Hearts is lying.” Knave of Diamonds: “The Knave of Clubs is lying.” Knave of Spades: “The Knave of Diamonds is lying.” How many of the four Knaves were telling the truth?
A 1 B 2 C 3 D 4 E more information needed
▶️ Answer/Explanation
Answer: B 2
Explanation:
If H tells truth, C lies, D tells truth, S lies. If H lies, C tells truth, D lies, S tells truth. Always 2 truths.
Official Solution: “In both consistent cases, exactly two Knaves tell the truth.”
Thus, the answer is B: 2.
Question 18
Each of the fractions \(\frac{2637}{18459}\) and \(\frac{5274}{36918}\) uses the digits 1 to 9 exactly once. The first fraction simplifies to \(\frac{1}{7}\). What is the simplified form of the second fraction?
A \(\frac{1}{8}\) B \(\frac{1}{7}\) C \(\frac{5}{34}\) D \(\frac{9}{61}\) E \(\frac{2}{7}\)
▶️ Answer/Explanation
Answer: B \(\frac{1}{7}\)
Explanation:
\(\frac{5274}{36918} = 2 \times \frac{2637}{18459} = 2 \times \frac{1}{7} = \frac{2}{14} = \frac{1}{7}\).
Official Solution: “\(\frac{5274}{36918} = \frac{2637}{18459} = \frac{1}{7}\).”
Thus, the answer is B: \(\frac{1}{7}\).
Question 19
One of the following cubes is the smallest cube that can be written as the sum of three positive cubes. Which is it?
A 27 B 64 C 125 D 216 E 512
▶️ Answer/Explanation
Answer: D 216
Explanation:
Cubes: 1, 8, 27, 64, 125, 216. Check: \(27 + 64 + 125 = 216\). Smaller cubes fail.
Official Solution: “216 = 27 + 64 + 125, smallest such cube.”
Thus, the answer is D: 216.
Question 20
The diagram shows a pyramid made up of 30 cubes, each measuring \(1 \text{m} \times 1 \text{m} \times 1 \text{m}\). What is the total surface area of the whole pyramid (including its base)?
A \(30 \text{m}^2\) B \(62 \text{m}^2\) C \(72 \text{m}^2\) D \(152 \text{m}^2\) E \(180 \text{m}^2\)
▶️ Answer/Explanation
Answer: C \(72 \text{m}^2\)
Explanation:
Base: 4×4 = 16 m². Top: 16 m². Vertical: \(4 \times (1 + 2 + 3 + 4) = 40\). Total: 16 + 16 + 40 = 72 m².
Official Solution: “Base 16 m², top 16 m², vertical 40 m², total 72 m².”
Thus, the answer is C: \(72 \text{m}^2\).
Question 21
Gill is now 27 and has moved into a new flat. She has four pictures to hang in a horizontal row on a wall which is 4800 mm wide. The pictures are identical in size and are 420 mm wide. Gill hangs the first two pictures so that one is on the extreme left of the wall and one is on the extreme right of the wall. She wants to hang the remaining two pictures so that all four pictures are equally spaced. How far should Gill place the centre of each of the two remaining pictures from a vertical line down the centre of the wall?
A 210 mm B 520 mm C 730 mm D 840 mm E 1040 mm
▶️ Answer/Explanation
Answer: C 730 mm
Explanation:
Wall: 4800 mm. Picture width: 420 mm. Distance between outer centers: 4800 – 420 = 4380 mm. Three gaps, so each gap = 4380 ÷ 3 = 1460 mm. Center of wall: 2400 mm. Distance from center to inner picture centers: 1460 ÷ 2 = 730 mm.
Official Solution: “Distance between outer centers is 4380 mm. So \(2x + 2x + 2x = 4380\), \(x = 730\).”
Thus, the answer is C: 730 mm.
Question 22
The diagram shows a shaded region inside a regular hexagon. The shaded region is divided into equilateral triangles. What fraction of the area of the hexagon is shaded?
A \(\frac{3}{8}\) B \(\frac{2}{5}\) C \(\frac{3}{7}\) D \(\frac{5}{12}\) E \(\frac{1}{2}\)
▶️ Answer/Explanation
Answer: E \(\frac{1}{2}\)
Explanation:
Hexagon: 6 triangles. Solution shows 3 shaded, 3 unshaded. Fraction: \(\frac{3}{6} = \frac{1}{2}\).
Official Solution: “Hexagon divided into 6 triangles, 3 shaded, fraction \(\frac{1}{2}\).”
Thus, the answer is E: \(\frac{1}{2}\).
Question 23
The diagram shows four shaded glass squares, with areas \(1 \text{cm}^2\), \(4 \text{cm}^2\), \(9 \text{cm}^2\) and \(16 \text{cm}^2\), placed in the corners of a rectangle. The largest square overlaps two others. The area of the region inside the rectangle but not covered by any square (shown unshaded) is \(1.5 \text{cm}^2\). What is the area of the region where squares overlap (shown dark grey)?
A \(2.5 \text{cm}^2\) B \(3 \text{cm}^2\) C \(3.5 \text{cm}^2\) D \(4 \text{cm}^2\) E \(4.5 \text{cm}^2\)
▶️ Answer/Explanation
Answer: D \(4 \text{cm}^2\)
Explanation:
Total square area: 1 + 4 + 9 + 16 = 30 cm². Rectangle: 5 × 5.5 = 27.5 cm². Unshaded: 1.5 cm². Covered: 26 cm². Overlap: 30 – 26 = 4 cm².
Official Solution: “Sum of squares 30 cm², rectangle occupied 26 cm², overlap 4 cm².”
Thus, the answer is D: \(4 \text{cm}^2\).