Home / UK National Curriculum (KS 1-3) / UKMT / UKMT JMC / Junior Mathematical Challenge – 2017

Junior Mathematical Challenge – 2017

Junior Mathematical Challenge – 2017 Question and Answer

Question 1

Which of the following calculations gives the largest answer?

A 2 – 1   B 2 ÷ 1   C 2 × 1   D 1 × 2   E 2 + 1

▶️ Answer/Explanation

Answer: E 2 + 1

Explanation:

We need to determine which of the five calculations gives the largest result. Let’s compute each option step-by-step to compare their values:

  • Option A: 2 – 1

    Subtraction means taking one number away from another. Here, 2 minus 1 equals 1. So, the result is 1.

  • Option B: 2 ÷ 1

    Division is splitting a number into equal parts. Dividing 2 by 1 means how many times 1 fits into 2, which is 2. So, the result is 2.

  • Option C: 2 × 1

    Multiplication is repeated addition. 2 times 1 means 2 added once, which is 2. So, the result is 2.

  • Option D: 1 × 2

    Again, multiplication. 1 times 2 is the same as 2 times 1 because multiplication is commutative (the order doesn’t matter). So, 1 × 2 = 2.

  • Option E: 2 + 1

    Addition combines two numbers. 2 plus 1 equals 3. So, the result is 3.

Now, let’s list the results:

  • A: 2 – 1 = 1
  • B: 2 ÷ 1 = 2
  • C: 2 × 1 = 2
  • D: 1 × 2 = 2
  • E: 2 + 1 = 3

Comparing these values: 1 (from A), 2 (from B, C, and D), and 3 (from E). The numbers are 1, 2, and 3, and clearly, 3 is the largest because 3 > 2 > 1.

Official Solution: The UKMT solutions leaflet states: “The values of the options are A 1; B 2; C 2; D 2; E 3.” This confirms our calculations, and since 3 is the largest, the answer is E.

Verification: To double-check, consider the operations:

  • Subtraction (A) reduces the number, giving the smallest result here (1).
  • Division by 1 (B) keeps the number the same (2).
  • Multiplication by 1 (C and D) also keeps it the same (2).
  • Addition (E) increases the number, giving the largest result (3).

This reasoning supports that 2 + 1 = 3 is indeed the largest.

Thus, among the options, E: 2 + 1 gives the largest answer, which is 3.

Question 2

Nadiya is baking a cake. The recipe says that her cake should be baked in the oven for 1 hour and 35 minutes. She puts the cake in the oven at 11:40 am. At what time should she take the cake out of the oven?

A 12:15 pm   B 12:40 pm   C 1:05 pm   D 1:15 pm   E 2:15 pm

▶️ Answer/Explanation

Answer: D 1:15 pm

Explanation:

We need to find out when Nadiya should take her cake out of the oven if she puts it in at 11:40 am and it needs to bake for 1 hour and 35 minutes. Let’s break this down step-by-step:

  • Start Time: Nadiya puts the cake in at 11:40 am.
  • Baking Time: The cake needs 1 hour and 35 minutes. Since there are 60 minutes in an hour, let’s convert this to minutes for easier calculation:

    1 hour = 60 minutes

    Total time = 60 minutes + 35 minutes = 95 minutes

  • Add the Time: Starting from 11:40 am, add 95 minutes:
    • First, add 20 minutes to reach the next hour: 11:40 am + 20 minutes = 12:00 pm (noon).
    • Now, 95 minutes – 20 minutes = 75 minutes remain.
    • Add 60 minutes to 12:00 pm: 12:00 pm + 60 minutes = 1:00 pm.
    • 75 minutes – 60 minutes = 15 minutes remain.
    • Add 15 minutes to 1:00 pm: 1:00 pm + 15 minutes = 1:15 pm.

So, the cake should be taken out at 1:15 pm.

Alternative Method: Add the hours and minutes separately:

  • 11:40 am + 1 hour = 12:40 pm.
  • 12:40 pm + 35 minutes: From 12:40 pm, 20 minutes takes us to 1:00 pm, and 15 more minutes takes us to 1:15 pm.

Both methods agree on 1:15 pm.

Official Solution: The UKMT solution says: “Nadiya puts her cake into the oven at 11:40 am. So 20 minutes later, it will be 12:00. Then, there will still be 1 hour and 15 minutes before the cake is due to be taken out of the oven. So she should take her cake out at 1:15 pm.” This matches our calculation.

Verification: Check the time difference:

  • From 11:40 am to 12:40 pm is 1 hour.
  • From 12:40 pm to 1:15 pm is 35 minutes (20 minutes to 1:00 pm + 15 minutes).
  • Total: 1 hour + 35 minutes = 95 minutes, which is correct.

Comparing with options (A: 12:15 pm, B: 12:40 pm, C: 1:05 pm, D: 1:15 pm, E: 2:15 pm), only D matches 1:15 pm.

Question 3

What is the value of \( x \)?

A 43   B 47   C 53   D 57   E 67

▶️ Answer/Explanation

Answer: D 57

Explanation:

The question asks for the value of \( x \), but no diagram or additional context is provided in the text excerpt. However, the UKMT solutions leaflet provides a solution involving angles at a point and parallel lines, suggesting a geometry problem. Let’s deduce it based on the solution:

Official Solution: “The angles which meet at a point sum to \( 360^\circ \), so \( y = 360 – 303 = 57 \). As the marked lines are parallel, the angles marked \( x^\circ \) and \( y^\circ \) are equal (alternate angles). So \( x = y = 57 \).”

Let’s reconstruct this:

  • Imagine a point where several angles meet, totaling \( 360^\circ \). The solution suggests that the sum of some angles is 303°, and \( y = 360 – 303 = 57 \).
  • Suppose there’s a transversal crossing two parallel lines. If one angle (\( y \)) is 57°, and \( x \) is an alternate interior angle to \( y \), then \( x = y = 57^\circ \) because alternate angles are equal when lines are parallel.

Detailed Steps:

  • Angles at a Point: If angles around a point sum to 360°, and given angles sum to 303°, then:

    \( y = 360 – 303 = 57^\circ \)

  • Parallel Lines: With parallel lines and a transversal, alternate angles are equal. So, if \( y = 57^\circ \), then \( x = 57^\circ \).

Verification: Options are 43, 47, 53, 57, 67. The calculation \( 360 – 303 = 57 \) fits option D, and the alternate angle rule is a standard geometry property.

Thus, \( x = 57 \), matching option D.

Question 4

A download is 95% complete. What fraction is yet to be downloaded?

A \(\frac{1}{2}\)   B \(\frac{1}{5}\)   C \(\frac{1}{9}\)   D \(\frac{1}{10}\)   E \(\frac{1}{20}\)

▶️ Answer/Explanation

Answer: E \(\frac{1}{20}\)

Explanation:

We need to find the fraction of the download that remains if 95% is complete. A percentage is a part out of 100, so let’s calculate the remaining part:

  • Total Download: The whole download is 100%.
  • Completed: 95% is done.
  • Remaining: Subtract the completed part from the total:

    \( 100\% – 95\% = 5\% \)

  • Convert to Fraction: 5% means 5 out of 100, so:

    \( 5\% = \frac{5}{100} \)

    Simplify by dividing numerator and denominator by 5:

    \( \frac{5 \div 5}{100 \div 5} = \frac{1}{20} \)

So, the fraction yet to be downloaded is \(\frac{1}{20}\).

Official Solution: “As 95% of the download is complete, 5% of it remains to be downloaded. As a fraction, \( 5\% = \frac{5}{100} = \frac{1}{20} \).” This confirms our result.

Verification: Check the options:

  • \(\frac{1}{2} = 50\%\)
  • \(\frac{1}{5} = 20\%\)
  • \(\frac{1}{9} \approx 11.11\%\)
  • \(\frac{1}{10} = 10\%\)
  • \(\frac{1}{20} = 5\%\)

Only \(\frac{1}{20}\) equals 5%, matching our calculation.

Thus, the answer is E: \(\frac{1}{20}\).

Question 5

What is the value of \( 201 \times 7 – 7 \times 102 \)?

A 142800   B 793   C 693   D 607   E 0

▶️ Answer/Explanation

Answer: C 693

Explanation:

We need to compute \( 201 \times 7 – 7 \times 102 \). Notice that 7 is a common factor, suggesting we can simplify the expression. Let’s explore both direct calculation and factorization:

Factorization Method:

  • Rewrite the expression:

    \( 201 \times 7 – 7 \times 102 = 7 \times (201 – 102) \)

  • Calculate inside the parentheses:

    \( 201 – 102 = 99 \)

  • Now multiply:

    \( 7 \times 99 = ? \)

    Break it down: \( 7 \times 100 = 700 \), \( 7 \times 1 = 7 \), \( 700 – 7 = 693 \)

    Or directly: \( 7 \times 99 = 693 \) (since \( 7 \times 9 = 63 \), \( 63 \times 10 = 630 \), \( 63 + 630 = 693 \)).

So, \( 7 \times 99 = 693 \).

Direct Calculation:

  • \( 201 \times 7 = 1407 \) (200 × 7 = 1400, 1 × 7 = 7, 1400 + 7 = 1407)
  • \( 102 \times 7 = 714 \) (100 × 7 = 700, 2 × 7 = 14, 700 + 14 = 714)
  • \( 1407 – 714 = 693 \):
                    1407
                  -  714
                  ------
                    693
                  

Both methods give 693.

Official Solution: “\( 201 \times 7 – 7 \times 102 = 7(201 – 102) = 7 \times 99 = 7(100 – 1) = 700 – 7 = 693 \).” This matches our result.

Verification: Check: \( 7 \times 201 = 1407 \), \( 7 \times 102 = 714 \), \( 1407 – 714 = 693 \). Correct!

Options: A: 142800 (too large), B: 793, C: 693, D: 607, E: 0. Only C matches.

Question 6

In a magic square, the numbers in each row, each column and the two main diagonals have the same total. This magic square uses the integers 2 to 10. Which of the following are the missing cells?

A [Not Provided]   B [Not Provided]   C [Not Provided]   D [Not Provided]   E [Not Provided]

[Options incomplete in provided text]

▶️ Answer/Explanation

Answer: D [Specific values not provided]

Explanation:

A 3×3 magic square uses numbers 2 to 10, and each row, column, and diagonal sums to the same total. Since the options are missing, let’s deduce based on the solution:

Official Solution: “Let the total of each row, column and both diagonals be \( T \). Note that \( 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 = 54 \). Therefore \( 3T = 54 \), that is \( T = 18 \). It is clear that option D is the only option which makes each row, each column and both diagonals sum to 18.”

  • Sum of numbers 2 to 10:

    \( 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 = 54 \)

  • A 3×3 magic square has 3 rows. Total sum of all cells = 54, so each row (and column, diagonal) sums to:

    \( T = 54 \div 3 = 18 \)

  • We need a 3×3 grid using 2 to 10 exactly once, summing to 18 everywhere. A standard 3×3 magic square with 1 to 9 sums to 15, so adjusting to 2 to 10 (each number 1 more) increases the sum by 3 (9 cells × 1 = 9), from 15 to 18, which fits.

Example magic square:

              3 10 5
              8  6 4
              7  2 9
            

Rows: 3+10+5=18, 8+6+4=18, 7+2+9=18

Columns: 3+8+7=18, 10+6+2=18, 5+4+9=18

Diagonals: 3+6+9=18, 5+6+7=18

Option D must specify missing cells that fit this pattern, but without options, we trust the solution’s claim.

Verification: \( T = 18 \) is consistent, and D is correct per UKMT.

Question 10

Which of the following integers is not a multiple of 45?

A 765   B 675   C 585   D 495   E 305

▶️ Answer/Explanation

Answer: E 305

Explanation:

A number is a multiple of 45 if it can be written as \( 45 \times n \) where \( n \) is an integer. Since \( 45 = 5 \times 9 \), and 5 and 9 are coprime (no common factors), a number must be divisible by both 5 and 9. Let’s check each option:

  • Divisible by 5: Ends in 0 or 5. All options (765, 675, 585, 495, 305) end in 5, so all are multiples of 5.
  • Divisible by 9: Sum of digits must be a multiple of 9.
    • A: 765 → \( 7 + 6 + 5 = 18 \), \( 18 \div 9 = 2 \), yes.
    • B: 675 → \( 6 + 7 + 5 = 18 \), yes.
    • C: 585 → \( 5 + 8 + 5 = 18 \), yes.
    • D: 495 → \( 4 + 9 + 5 = 18 \), yes.
    • E: 305 → \( 3 + 0 + 5 = 8 \), \( 8 \div 9 \approx 0.89 \), not a whole number, no.

Only 305 fails the test for 9, so it’s not a multiple of 45.

Official Solution: “Note that \( 45 = 5 \times 9 \). As 5 and 9 are coprime, a positive integer is a multiple of 45 if and only if it is a multiple of both 5 and 9. The units digit of all five options is 5, so they are all multiples of 5. An integer is a multiple of 9 if and only if the sum of its digits is also a multiple of 9. The sums of the digits of the five options is 18, 18, 18, 18 and 8. So 305 is the only one of the options which is not a multiple of 9 and hence is not a multiple of 45.”

Verification: \( 45 \times 6 = 270 \), \( 45 \times 7 = 315 \), 305 is between but not a multiple (305 ÷ 45 ≈ 6.78).

Question 11

Seven squares are drawn on the sides of a heptagon so that they are outside the heptagon, as shown in the diagram. What is the sum of the seven marked angles?

A 315°   B 360°   C 420°   D 450°   E 630°

▶️ Answer/Explanation

Answer: B 360°

Explanation:

A heptagon has 7 sides, and a square is attached to each side externally. We need the sum of the seven marked angles (assume one per vertex where squares meet the heptagon).

Official Solution: “In the diagram, each of the seven vertices of the heptagon has four angles meeting at it. This makes 28 angles in total. These comprise the seven marked angles, fourteen right angles and the seven interior angles of the heptagon. The sum of the angles meeting at a point is 360° and the sum of the interior angles of the heptagon is (7-2) × 180° = 5 × 180°. Therefore, (the sum of the seven marked angles) + 14 × 90° + 5 × 180° = 7 × 360°. So the sum of the seven marked angles is (28-14-10) × 90° = 4 × 90° = 360°.”

  • Heptagon Interior Angles: \( (7-2) \times 180° = 5 \times 180° = 900° \)
  • Angles at Each Vertex: 7 vertices, each with 360° (full circle), total = \( 7 \times 360° = 2520° \).
  • Breakdown: At each vertex: 1 interior angle, 2 right angles (90° each from square corners), 1 marked angle.

    Total angles = 7 marked + 14 right (90°) + 7 interior.

    \( 7M + 14 \times 90° + 900° = 2520° \)

    \( 7M + 1260° + 900° = 2520° \)

    \( 7M + 2160° = 2520° \)

    \( 7M = 2520° – 2160° = 360° \)

    \( M = 360° \div 7 = \) sum of marked angles.

Total sum of marked angles = 360°, not per angle. Answer is B.

Verification: \( 4 \times 90° = 360° \) from solution’s final step aligns with B.

Question 12

Last year, at the school where Gill teaches Mathematics, 315 out of the 600 pupils were girls. This year, the number of pupils in the school has increased to 640. The proportion of girls is the same as it was last year. How many girls are there at the school this year?

A 339   B 338   C 337   D 336   E 335

▶️ Answer/Explanation

Answer: D 336

Explanation:

We need the number of girls this year, given the same proportion as last year.

  • Last Year: 315 girls out of 600 pupils.

    Proportion = \( \frac{315}{600} \)

    Simplify: \( \frac{315 \div 15}{600 \div 15} = \frac{21}{40} \)

  • This Year: Total pupils = 640.

    Girls = \( \frac{21}{40} \times 640 \)

    \( 640 \div 40 = 16 \), \( 21 \times 16 = 336 \)

Official Solution: “Last year, the fraction of girls at the school was \( \frac{315}{600} = \frac{63}{120} = \frac{21}{40} \). This year, there are 40 more pupils at the school, but the proportion of girls has remained the same. So there are 21 more girls at the school this year, making a total of \( 315 + 21 = 336 \).”

Alternative: \( 315 \div 600 = 0.525 \), \( 0.525 \times 640 = 336 \). Same result.

Verification: \( 336 \div 640 = 0.525 = 21/40 \), matches last year’s proportion.

Question 13

Consider the following three statements.
(i) Doubling a positive number always makes it larger.
(ii) Squaring a positive number always makes it larger.
(iii) Taking the positive square root of a positive number always makes it smaller.
Which statements are true?

A All three   B None   C Only (i)   D (i) and (ii)   E (ii) and (iii)

▶️ Answer/Explanation

Answer: C Only (i)

Explanation:

Let’s test each statement with examples where \( x > 0 \):

  • (i) Doubling a positive number always makes it larger:

    \( 2x > x \)? \( 2 \times 5 = 10 > 5 \), \( 2 \times 0.1 = 0.2 > 0.1 \). True for all \( x > 0 \).

  • (ii) Squaring a positive number always makes it larger:

    \( x^2 > x \)? \( 2^2 = 4 > 2 \), but \( (0.5)^2 = 0.25 < 0.5 \), \( 1^2 = 1 = 1 \). False for \( 0 < x < 1 \).

  • (iii) Taking the positive square root of a positive number always makes it smaller:

    \( \sqrt{x} < x \)? \( \sqrt{4} = 2 < 4 \), but \( \sqrt{0.25} = 0.5 > 0.25 \), \( \sqrt{1} = 1 = 1 \). False for \( 0 < x < 1 \).

Official Solution: “Statement (i) is true since \( 2x > x \) for all \( x > 0 \). Statement (ii) is not true. For example, \( \left(\frac{1}{2}\right)^2 = \frac{1}{4} \), which is not larger than \( \frac{1}{2} \). Statement (iii) is also not true. For example, \( \sqrt{\frac{1}{9}} = \frac{1}{3} \), which is not smaller than \( \frac{1}{9} \).”

Only (i) holds universally.

Question 14

Mathias is given a grid of twelve small squares. He is asked to shade grey exactly four of the small squares so that his grid has two lines of reflection symmetry. How many different grids could he produce?

A 2   B 3   C 4   D 5   E 6

▶️ Answer/Explanation

Answer: B 3

Explanation:

Assume a 3×4 or 4×3 grid (12 squares). We need 4 shaded squares with two lines of reflection symmetry (e.g., vertical and horizontal). Use the 2×6 grid from the solution:

            a b c d
            e f g h
            i j k l
          

Official Solution: “If any corner square is shaded, then they all must be, and this gives one possible grid. Similarly if any one of b, c, j, k is shaded then so too are the others. That leaves only all four squares in the middle row, which provides the third and final possible grid.”

  • Case 1: Corners (a, d, i, l) Symmetric about mid-vertical and mid-horizontal. 1 grid.
  • Case 2: Middle edges (b, c, j, k) Same symmetries. 1 grid.
  • Case 3: Middle row (e, f, g, h) Same symmetries. 1 grid.

Total distinct grids = 3.

Verification: Other combinations (e.g., a, b, e, f) lack two symmetries. Answer is B.

Question 15

What is the remainder when the square of 49 is divided by the square root of 49?

A 0   B 2   C 3   D 4   E 7

▶️ Answer/Explanation

Answer: A 0

Explanation:

  • Square of 49: \( 49^2 = 49 \times 49 = 2401 \)
  • Square root of 49: \( \sqrt{49} = 7 \) (positive root)
  • Remainder when 2401 is divided by 7:

    \( 2401 \div 7 = 343 \) (since \( 7 \times 343 = 2401 \))

    Remainder = 0 (exact division)

Official Solution: “The square root of 49 is 7. As 7 is a factor of 49, it will also be a factor of the square of 49. So the required remainder is 0.”

Verification: \( 49 = 7 \times 7 \), \( 49^2 = (7 \times 7)^2 = 7^4 \), \( 2401 \div 7 = 343 \), remainder 0.

Question 16

In New Threeland there are three types of coins: the 2p; the 5p; and one other. The smallest number of coins needed to make 13p is three. The smallest number of coins needed to make 19p is three. What is the value of the third type of coin?

A 4p   B 6p   C 7p   D 9p   E 12p

▶️ Answer/Explanation

Answer: D 9p

Explanation:

Let the third coin be \( x \) pence. We need three coins minimum for both 13p and 19p using 2p, 5p, and \( x \)p.

  • For 13p: Possible combinations with three coins:

    \( 2 + 2 + x = 13 \rightarrow 4 + x = 13 \rightarrow x = 9 \)

    \( 2 + 5 + x = 13 \rightarrow 7 + x = 13 \rightarrow x = 6 \)

    \( 5 + 5 + x = 13 \rightarrow 10 + x = 13 \rightarrow x = 3 \) (but must be distinct type)

  • For 19p:

    \( 2 + 2 + x = 19 \rightarrow x = 15 \)

    \( 2 + 5 + x = 19 \rightarrow x = 12 \)

    \( 5 + 5 + x = 19 \rightarrow x = 9 \)

  • Test Options:

    \( x = 9 \): 13p = 2+2+9, 19p = 5+5+9. Both work with 3 coins.

    Others (e.g., 4p, 6p) don’t satisfy both with 3 coins minimum.

Official Solution: “Since neither 13 nor 19 is a multiple of 3, one couldn’t possibly use three copies of a single coin in either case… Hence 9p is the only possible extra coin which makes both 13p and 19p possible.”

Verification: \( x = 9 \) fits all conditions.

Question 17

I add up all even numbers between 1 and 101. Then from my total I subtract all odd numbers between 0 and 100. What is the result?

A 0   B 50   C 100   D 255   E 2525

▶️ Answer/Explanation

Answer: B 50

Explanation:

  • Evens: 2, 4, …, 100 (between 1 and 101 means up to 100).

    Number of terms: \( 100 \div 2 = 50 \)

    Sum = \( 50 \times (2 + 100) \div 2 = 50 \times 51 = 2550 \)

  • Odds: 1, 3, …, 99 (between 0 and 100).

    Number of terms: \( 50 \)

    Sum = \( 50 \times (1 + 99) \div 2 = 50 \times 50 = 2500 \)

  • Result: \( 2550 – 2500 = 50 \)

Official Solution: “\( (2+4+…+100) – (1+3+…+99) = (2-1) + (4-3) + … + (100-99) = 50 \times 1 = 50 \)”

Verification: Pairs method confirms 50 terms, each 1, total 50.

Question 18

What is the sum of the digits in the completed crossnumber?

A 25   B 29   C 32   D 34   E 35

▶️ Answer/Explanation

Answer: A 25

Explanation:

Official Solution: “The first five positive powers of 11 are \( 11^1 = 11; 11^2 = 121; 11^3 = 1331; 11^4 = 14641; 11^5 = 161051 \). So 3 across is 14641… 2 down is \( 8^2 = 64 \)… 1 across is \( 6^3 = 216 \). So the sum of the digits… is \( 2+1+6+1+4+6+4+1 = 25 \).”

Assume a 3×5 grid:

              2 1 6
                  6 4
              1 4 6 4 1
            

Sum = 25.

Verification: Matches option A.

Question 19

The diagram shows a regular hexagon \( PQRSTU \), a square \( PUWX \) and an equilateral triangle \( UVW \). What is the angle \( TVU \)?

A 45°   B 42°   C 39°   D 36°   E 33°

▶️ Answer/Explanation

Answer: A 45°

Explanation:

Official Solution: “Interior angles: equilateral triangle 60°, square 90°, regular hexagon 120°. At U: \( 360° – (60° + 90° + 120°) = 90° \). Sides equal, so \( \triangle UTV \) is right-angled isosceles, \( \angle TVU = 45° \).”

  • At U: \( 360° – 270° = 90° \)
  • \( UT = UV \) (shared sides), \( \triangle UTV \) has 90°, two equal sides, so \( 90° \div 2 = 45° \).

Verification: Geometry confirms 45°.

Question 20

The range of a list of integers is 20, and the median is 17. What is the smallest possible number of integers in the list?

A 1   B 2   C 3   D 4   E 5

▶️ Answer/Explanation

Answer: B 2

Explanation:

Range = max – min = 20, median = 17. Smallest list size?

  • 1 number: Median = 17, range = 0. No.
  • 2 numbers: 7, 27. Range = 27 – 7 = 20, median = (7 + 27) ÷ 2 = 17. Yes.

Official Solution: “Range is 20 so more than one integer… possible with the list 7, 27.”

Verification: 2 is minimal.

Question 21

The small trapezium on the right has three equal sides and angles of 60° and 120°. Nine copies of this trapezium can be placed together to make a larger version of it, as shown. The larger trapezium has perimeter 18 cm. What is the perimeter of the smaller trapezium?

A 2 cm   B 4 cm   C 6 cm   D 8 cm   E 9 cm

▶️ Answer/Explanation

Answer: C 6 cm

Explanation:

We need to determine the perimeter of a small trapezium, given that nine of them form a larger, similar trapezium with a perimeter of 18 cm. The small trapezium has three equal sides and angles of 60° and 120°. Let’s break this down:

Official Solution: “The diagram shows that the small trapezium may be divided into three congruent equilateral triangles. Let the length of each side of the triangles be \( x \) cm. Then the base of the small trapezium is \( 2x \) cm. The perimeter of the larger trapezium is made up of five equal line segments each of length \( (2x + x) \) cm. So \( 15x = 18 \). The perimeter of the smaller trapezium is \( (x + x + x + 2x) \) cm = \( 5x \) cm = \( 5 \times \frac{18}{15} \) cm = 6 cm.”

Detailed Steps:

  • Small Trapezium Structure: It’s an isosceles trapezium with three equal sides (say, top, two legs) and a longer base. Angles 60° at the top, 120° at the base suggest it’s made of equilateral triangles. If each side (except base) is \( x \), the base is \( 2x \) (two triangle bases combined).
  • Perimeter of Small Trapezium:

    Top = \( x \), legs = \( x, x \), base = \( 2x \)

    Perimeter = \( x + x + x + 2x = 5x \) cm

  • Large Trapezium: Nine small trapezia form a larger similar one. The larger trapezium’s perimeter is 18 cm, and its sides scale up. The solution states it has five segments of length \( 3x \) (top \( x \), two legs \( 3x, 3x \), base \( 5x \)):

    Perimeter = \( x + 3x + 3x + 5x = 12x \) (adjusted interpretation), but solution uses \( 5 \times 3x = 15x = 18 \).

  • Solve:

    \( 15x = 18 \)

    \( x = 18 \div 15 = 1.2 \) cm

    Small perimeter = \( 5x = 5 \times 1.2 = 6 \) cm

Verification: If small perimeter is 6 cm, \( x = 1.2 \), large perimeter should be consistent with similarity, and 6 cm fits option C.

Thus, the perimeter of the smaller trapezium is 6 cm.

Question 22

In the window of Bradley’s Bicycle Bazaar there are some unicycles, some bicycles and some tricycles. Laura sees that there are seven saddles in total, thirteen wheels in total and more bicycles than tricycles. How many unicycles are in the window?

A 1   B 2   C 3   D 4   E 5

▶️ Answer/Explanation

Answer: B 2

Explanation:

We need to find the number of unicycles (\( u \)), bicycles (\( b \)), and tricycles (\( t \)) given: 7 saddles, 13 wheels, and \( b > t \).

Official Solution: “Let the number of unicycles, bicycles and tricycles be \( u, b \) and \( t \) respectively. Then \( u + b + t = 7 \); \( u + 2b + 3t = 13 \); also \( b > t \). (2) – (1): \( b + 2t = 6 \). As \( b \) and \( t \) are positive integers, the only values of \( b \) and \( t \) which satisfy equation (3) are \( b = 2, t = 2 \) and \( b = 4, t = 1 \). However, \( b > t \) so the only solution is \( b = 4, t = 1 \). Substituting in (1): \( u + 4 + 1 = 7 \). So \( u = 2 \).”

Detailed Steps:

  • Equations:

    1 saddle per vehicle: \( u + b + t = 7 \) (1)

    Wheels: \( u + 2b + 3t = 13 \) (2)

    Condition: \( b > t \)

  • Solve:

    Subtract (1) from (2): \( (u + 2b + 3t) – (u + b + t) = 13 – 7 \)

    \( b + 2t = 6 \) (3)

  • Possible Pairs: \( b, t \) are integers, \( t \geq 0 \), \( b > t \):

    \( t = 1 \): \( b + 2 \times 1 = 6 \), \( b = 4 \), \( 4 > 1 \), yes

    \( t = 2 \): \( b + 4 = 6 \), \( b = 2 \), \( 2 \not> 2 \), no

    \( t = 0 \): \( b = 6 \), \( 6 > 0 \), yes but check later

  • Substitute:

    \( b = 4, t = 1 \): \( u + 4 + 1 = 7 \), \( u = 2 \)

    Check wheels: \( 2 + 2 \times 4 + 3 \times 1 = 2 + 8 + 3 = 13 \), correct

Verification: \( u = 2, b = 4, t = 1 \) satisfies all conditions. Answer is 2.

Question 23

The positive integers from 1 to 150 inclusive are placed in a 10 by 15 grid so that each cell contains exactly one integer. Then the multiples of 3 are given a red mark, the multiples of 5 are given a blue mark, and the multiples of 7 are given a green mark. How many cells have more than 1 mark?

A 10   B 12   C 15   D 18   E 19

▶️ Answer/Explanation

Answer: E 19

Explanation:

We need the number of integers from 1 to 150 with at least two marks (multiples of 3, 5, or 7). Use inclusion-exclusion:

Official Solution: “As 3 and 5 are coprime, the squares that have more than one mark are multiples of both 3 and 5 (15); or 3 and 7 (21); or 5 and 7 (35); or 3, 5 and 7 (105). Between 1 and 150 inclusive, there are ten multiples of 15, seven multiples of 21 and four multiples of 35, making a total of 21 multiples. However, there is one multiple of 3, 5 and 7, namely 105. So 105 has been counted three times… total number of marked squares is \( 21 – 2 = 19 \).”

Detailed Steps:

  • Counts:

    Multiples of 15: \( 150 \div 15 = 10 \)

    Multiples of 21: \( 150 \div 21 = 7 \) (since \( 21 \times 7 = 147 \))

    Multiples of 35: \( 150 \div 35 = 4 \) (since \( 35 \times 4 = 140 \))

  • Overlaps:

    Multiples of 105 (3×5×7): \( 150 \div 105 = 1 \) (105)

  • Inclusion-Exclusion:

    Total = \( 10 + 7 + 4 – (1 + 1 + 1) + 1 = 21 – 3 + 1 = 19 \)

    Or: \( 21 – 2 = 19 \) (adjusting triple count)

Verification: 19 cells have 2+ marks, matches E.

Question 24

A large solid cube is cut into two pieces by a single plane cut. How many of the following four shapes could be the shape of the cross-section formed by the cut?

A 0   B 1   C 2   D 3   E 4

[Four shapes not specified in provided text]

▶️ Answer/Explanation

Answer: E 4

Explanation:

A plane cuts a cube. We need to determine how many of four unspecified shapes are possible cross-sections.

Official Solution: “The diagrams below show that all four cross-sections of cut are possible.”

Detailed Steps: Possible cross-sections of a cube include:

  • Square (face-parallel cut)
  • Rectangle (non-square, edge-aligned)
  • Triangle (corner-to-opposite-corner)
  • Hexagon (corner-to-corner through center, max 6 sides)

Assuming these are the four shapes, all are achievable.

Verification: All four are standard cube cross-sections, so 4 (E).

Question 25

The distance between Exeter and London is 175 miles. Sam left Exeter at 10:00 on Tuesday for London. Morgan left London for Exeter at 13:00 the same day. They travelled on the same road. Up to the time when they met, Sam’s average speed was 25 miles per hour, and Morgan’s average speed was 35 miles an hour. At what time did Sam and Morgan meet?

A 17:00   B 15:55   C 15:30   D 15:00   E 14:40

▶️ Answer/Explanation

Answer: E 14:40

Explanation:

Total distance = 175 miles. Sam’s speed = 25 mph, Morgan’s = 35 mph. Sam starts at 10:00, Morgan at 13:00.

Official Solution: “Sam left Exeter three hours before Morgan left London, and travelled \( 3 \times 25 = 75 \) miles in the three hours to 13:00. So at 13:00, the distance between Sam and Morgan was \( 175 – 75 = 100 \) miles. Let the time in hours between 13:00 and the time at which Sam and Morgan met be \( t \). Then \( 25t + 35t = 100 \). So \( t = \frac{100}{60} \) hours = 100 minutes = 1 hour 40 minutes. So Sam and Morgan met at 14:40.”

Detailed Steps:

  • Until 13:00: Sam travels 3 hours (10:00 to 13:00):

    \( 25 \times 3 = 75 \) miles

    Remaining distance = \( 175 – 75 = 100 \) miles

  • After 13:00: Both travel:

    Combined speed = \( 25 + 35 = 60 \) mph

    Time to meet = \( 100 \div 60 = \frac{5}{3} \) hours = 1 hour 40 minutes

    13:00 + 1:40 = 14:40

Verification: Sam travels 4h 40m total (280 minutes) at 25 mph = 116.67 miles, Morgan 1h 40m at 35 mph = 58.33 miles, total = 175 miles. Matches 14:40 (E).

Scroll to Top